Etkili bir sunum için 3 yöntem

Etkili bir sunum için bilmemiz gereken 3 yöntem

1. Mesajınızı basit tutun. İzleyicileri dataya boğmadan, karmaşık olmayan ve tamamen anlaşılabilir bir basitlikten bahsediyorum. En iyi konuşmalar ve sunumlar seyirciye mesajı takip ettirmez. Sunumlar açık ve net bir dille ifade edilmiş, cesur bir ana fikri ve datayı anlamlı hale getiren destekleyici argümanlar içermelidir.

2. Dinleyicilerinize bilmedikleri bir şeyler söyleyin. Etkili sunum için kalabalık ya da grup önünde konuştuğunuzda izleyenleri şaşırtmak ve hoşnut etmek işinizin bir parçası olmalı. Onlara yeni ve ilginç bilgiler sunmalısınız ve onların ufkunu genişletmelisiniz. Sunum öncesinde kendinize “İzleyicilere şirket için, endüstri için ve hayatları için önemli olacak ne söyleyebilirim?” diye sormalısınız.

Konuşma yapmanın amacı insanların sadece “Hım” deyip devam edecekleri bilgi vermek ya da bakış açısı vermek değildir. Konuşma yapmanın amacı siz konuşmayı tamamladıktan çok sonra bile devam edecek heyecanlı tartışmaları başlatmaktır.

3. Tutkunuzu gösterin. Tutkunuzu göstermek seyirciye anlattığınız konuya ne kadar inandığınızı ve değer verdiğinizi gösterir.

Jack WELCH – Jack Welch Management Institute Başkanı  17.02.2016

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir