Denetim raporları için harcanan süreyi önemli ölçüde azaltacak beş yöntem;

Rapor formatını tekdüze hale getirin. Denetim raporu ne kadar kısa olursa onu düzeltmeye harcanan zaman da bir o kadar kısa olur. Denetim rapor döngüsünü başarılı bir şekilde kısaltan iç denetim departmanları sadece düzeltmesi kolay raporlar değil, aynı zamanda okunması kolay raporlar da üretirler.

Denetim sonuçlarını denetlenen ile “giderken” paylaşın. Denetlenen birim yönetiminden gösterilen direncin çoğu taslak raporda tespitlerin tümünü bir seferde görmenin yarattığı “şok etkisi”dir. Bu nedenle denetim esnasında denetlenen ile düzenli iletişim kurulmalı, denetim sonrası kapanış toplantıları düzenleyerek tespitler yazılı olarak paylaşılmalıdır.

Yeniden inceleme aşamalarını kaldırın ya da azaltın. Birden fazla aşamada yeniden incelemeler gerçekleştirmek denetim raporunun gecikmesinde en büyük paya sahiptir. Gözden geçirme sürecinin düzenlenmesi ve raporu inceleyenlerin sayısının azaltılması raporlama sürecini etkili bir şekilde hızlandıracaktır.

Takım halinde rapor yazımı ya da rapor görüşmeleri kullanın. Raporu düzeltecek ve gözden geçirecek denetim takımı üyelerini tek bir düzenleme toplantısında bir araya getirmek rapor yayınlama döngüsünü çarpıcı şekilde kısaltacaktır. Bu durum, denetim takımı ve üst kademe denetimin, düzeltme sürecinde yaşanan sayısız gidip gelen düzeltmeler olmadan taslak raporu tartışmaya ve değişiklikleri o anda önerilmesine olanak sağlar.

Çalışma kağıtlarının otomatik rapor yazma özelliklerini kullanın. Denetim programları elektronik çalışma kağıtlarından otomatik olarak taslak rapor şablonuna aktaran özellikler içerir. Bu tarz denetim sistemleri rapor yazma sürecinde büyük verimlilik kazandırır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir